Lodówka działająca bez prądu

Lodówka działająca bez prądu

W czasie nawiedzających Nas od czasu do czasu wręcz tropikalnych upałów trudno sobie wyobrazić życie bez kostek lodu i schłodzonych napojów. Pierwszy prototyp maszyny produkującej lód powstał jednak dopiero w 1851 r. w Stanach Zjednoczonych i początkowo nie cieszył się on popularnością. Jak w takim razie radzono sobie w tej nie tak dalekiej przeszłości bez zamrażarek? Przykładem stosowanego wówczas rozwiązania może być lodownia pokojowa eksponowana w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

Do czasu powstania urządzeń produkujących lód, pozyskiwano go w czasie zimy lub od pocz. XIX w. sprowadzano z miejsc, w których był on dostępny przez cały czas – największymi eksporterami tego specyficznego surowca byli wówczas Amerykanie i Norwegowie. Żeby móc korzystać z lodu podczas cieplejszych miesięcy, należało go w odpowiednich warunkach magazynować i przechowywać. W każdym starającym się o ten chłodny luksus gospodarstwie powstawały wówczas tzw. lodownie, czyli specjalne do tego celu wznoszone osobne budynki lub wydzielone w piwnicach pomieszczenia. Budowano je z cegły, ale mniejsze stanowiły również drewniane szopy szczelnie obkładane mchem, zatrzymującym wilgoć. Z czasem do przechowywania żywności spożywanej na co dzień, zaczęto stosować mniejsze i bardziej podręczne lodownie pokojowe, chłodzone lodem z lodowni. Jak wyglądała taka lodownia pokojowa i jak spełniała swoją funkcję? Zapraszamy do zerknięcia pod link poniżej:

www.cyfrowewm.pl/obiekt/226/lodownia-pokojowa

 

— Urszula Jatkowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.