Bieżące Aktualności

30

lis

Kolejne obiekty architektury drewnianej z Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku w wersji cyfrowej już na naszej stronie!

Historia ogromnej ilości obiektów obecnie znajdujących się w Muzuem Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku zaczyna się jeszcze w Królewcu, gdzie w 1913 roku zostało oficjalnie otwarte muzeum drewnianego budownictwa ludowego Prus Wschodnich – według ówczesnych niemieckich etnografów - regionu, w którym zachowała się największa liczba tych zabytków. 

26

paź

Digitalizacja i kino w Tolkmicku

W zeszłą sobotę w ramach projektu "Kultura 3xTAK!" razem z Kinem Światowid odwiedziliśmy Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku. W czasie naszych warsztatów odnośnie digitalizacji jak zwykle największą popularnością cieszyła się możliwość samodzielnego skanowania. Dobrze wiedzieć, że rośnie nam zaplecze zdolnych skanerzystów – digitalizatorów, zabytków do cyfryzacji wystarczy na parę pokoleń!

22

paź

Czas na Tolkmicko

Wszystkich zainteresowanych pojęciem "digitalizacji" z Tolkmicka i okolic serdecznie zapraszamy już w tą sobotę 24 października do Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku, gdzie o godz. 14.00 odbędą się bezpłatne i otwarte dla wszystkich warsztaty pod tytułem "Czym jest digitalizacja?". Po warsztatach o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy na również bezpłatny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy.

14

paź

Warmińskie kapliczki i różaniec

Wzrost liczby fundacji kapliczek na Warmii w 2. poł. XIX w. częściowo wiąrze się ze wzrostem popularności kultu maryjnego, ożywionego na tych terenach objawieniami maryjnymi w Gietrzwałdzie w okresie od 27.06 do 16.09 1877 r. Matka Boża objawiając się trzynastoletniej Justynie Szafrańskiej oraz dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej, na pytanie dziewczynek: "Czego żądzasz Matko Boża?", odpowiedzieć miała: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!".

05

paź

Pierwsze odwiedziny w Młynarach

W sobotę 26.09. mieliśmy przyjemność spotkać się w Ośrodku Kultury w Młynarach, w ramach projektu "Kultura 3xTAK!", z zaintrygowanymi pojęciem digitalizacji mieszkańcami.

21

wrz

Zajęcia o digitalizacji i bezpłatne projekcje filmów

Już w tą sobote 26 września będziemy gościć w Ośrodku Kultury w Młynarach, gdzie o godz. 12.00 przeprowadzimy otwarte dla wszystkich chętnych, bezpłatne warsztaty pod tytułem "Czym jest digitalizacja?".

18

wrz

Retrowersja na elbląskim Starym Mieście

Efekty realizacji tej powstałej w latach 1980-1983 nowej koncepcji odbudowy, poprzedzone gruntownymi, o szerokim zakresie badaniami architektonicznymi i historycznymi oraz na niespotykaną skalę badaniami archeologicznymi, możemy dzisiaj podziwiać na stopniowo odbudowywanej elbląskiej starówce, którą teraz możecie zwiedzić w każdym momencie dzięki zamieszczonemu na naszej stronie wirtualnemu spacerowi.

15

wrz

Oj, się działo!

Inauguracja 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, a także elbląskie "Święto Chleba" podczas, którego się odbyła już za Nami ... Było Nam bardzo miło ugościć na naszym stoisku wszystkich, którym niestraszna była niesprzyjająca spacerom pogoda i tych którzy odnaleźli Nas pośród regionalnych smakołyków i wielu atrakcji! Mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy w pewnym stopniu Waszą ciekawość, albo wręcz ją rozbudziliśmy ;) Obyśmy mieli więcej okazji do spotkań!

07

wrz

Spotkajmy się w "realu"!

Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzona w tym roku pod hasłem "Utracone dziedzictwo" będzie miała miejsce już w ten piątek 11.09. w Elblągu! Wydarzenie to połączone zostanie z już 10. jubileuszową edycją elbląskiego "Święta Chleba". Pośród licznych atrakcji przygotowanych na te trzydniowe święto promujące regionalne dziedzictwo kulturowe, gdzie pokarm znajdzie zarówno dusza i ciało również nasz zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji będzie miał przyjemność zaprezentować coś specjalnego! 

11

sie

Kapliczki ponownie w „świetle skanerów”

Zespołowi Regionalnej Pracowni Digitalizacji nie straszne są tropikalne upały, dlatego korzystając z bezchmurnego nieba i dobrych warunków do skanowania laserowego w terenie, systematycznie wyruszamy na poszukiwania kolejnych warmińskich kapliczek. Owoce naszych poszukiwań w postaci modeli 3D, zdjęć i opisów, tych charakterystycznych dla Warmii obiektów małej architektury, systematycznie udostępniane są na naszej stronie internetowej www.cyfrowewm.pl

27

lip

Lodówka działająca bez prądu

W czasie nawiedzających Nas od czasu do czasu wręcz tropikalnych upałów trudno sobie wyobrazić życie bez kostek lodu i schłodzonych napojów. Pierwszy prototyp maszyny produkującej lód powstał jednak dopiero w 1851 r. w Stanach Zjednoczonych i początkowo nie cieszył się on popularnością. Jak w takim razie radzono sobie w tej nie tak dalekiej przeszłości bez zamrażarek? Przykładem stosowanego wówczas rozwiązania może być lodownia pokojowa eksponowana w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

26

cze

Od szczegółu do ogółu

Jakiś czas temu udostępniliśmy na naszej stronie model 3D pozostałości wiatraka odwadniającego z Ostaszewa, obecnie eksponowane w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Dzisiaj z dumą możemy podzielić się kolejnym modelem 3D – tym razem całego wiatraka. 

25

maj

Konferencja "Condition.2015" - „międzynarodowo” o digitalizacji

W dniach 21-22.05. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w organizowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku międzynarodowej konferencji „Condition. 2015”. Dwa z czterech dni w całości poświęcone zostały problematyce digitalizacji. Prelegenci z różnych państw Europy przedstawili zrealizowane przez siebie projekty digitalizacyjne i problemy jakie podczas ich realizacji napotkali.

06

maj

Bezpłatne zajęcia w pracowni digitalizacji

Co to jest digitalizacja? Jak skanuje się rzeźby? A przede wszystkim, po co to się robi? Odpowiedzi na te pytania już znają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23, które w poniedziałek 4 maja wzięły udział w spotkaniach edukacyjnych w Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w CSE „Światowid”

29

kwi

Jan Kowalski - Jeden z Ostatnich Mistrzów Kultury Ludowej

„Ostatni mistrzowie kultury ludowej” - taką nazwę nosił projekt zrealizowany w 2009 r. w ramach którego powstał m. in. cykl filmów o ludowych twórcach Warmii i Mazur. Część z nich została poświęcona właśnie niezwykle dla kultury ludowej zasłużonemu Janowi Kowalskiemu. Nam dzięki współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkiem Etnograficznym w Olsztynku udało się zeskanować pięć znajdujących się w tym muzeum rzeźb tego ludowego artysty. 

28

kwi

Dla mieszkańców i turystów

Serwis Cyfrowe Warmia i Mazury to miejsce w sieci, w którym można zobaczyć zbiory muzealne - w formie cyfrowej. Dzięki dofinansowaniu, w wirtualnej rzeczywistości znalazło się jeszcze więcej obiektów. Został zakupiony sprzęt do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych oraz rozbudowany serwis cyfrowewm.pl.         

24

kwi

Menonickie cmentarze

Tereny Żuław przed wojną stanowiły bardzo różnorodny kulturowo region. Ważnym elementem tej kulturowej mozaiki byli mennonici. Ta mniejszość wyznaniowa, która przybyła na tereny Żuław w XVI w., początkowo nie mogła wznosić swoich świątyń, ani posiadać własnych cmentarzy. Dlatego też swoich zmarłych chowali oni na cmentarzach katolickich, w specjalnie wydzielonych osobnych kwaterach. Od XVIII w., mennonici zaczęli wznosić własne cmentarze, zwykle w znacznym oddaleniu od wsi, co prawdopodobnie w znacznym stopniu uchroniło je przed zniszczeniem po drugiej wojnie światowej przez pozbawionych szacunku do swoich poprzedników napływowych mieszkańców. Nagrobki cmentarzy menonickich, przyjmują bardzo różne kształty, ale są one bardzo podobne do tych stosowanych na cmentarzach innych wyznań. Ich forma, elementy dekoracyjne, jak i materiał z którego zostały wykonane, nie są przypadkowe i mają duże znaczenie symboliczne.

24

kwi

Co robić, by zachować pamięć o historii

Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy konferencji pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii", która 22 kwietnia odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

10

kwi

Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają 22 kwietnia na konferencję pn. „Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii”. 

07

kwi

Archeologiczne skarby

Tym razem na naszym portalu udostępniliśmy eksponaty z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które odkryte zostały podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w Mikołajkach i Giżycku.

27

mar

Prosto z krainy wiatraków na nasz portal

Elementem charakterystycznym krajobrazu Żuław były znajdujące się praktycznie w każdej miejscowości wiatraki. Słowo „były” niestety nie pojawia się tu przypadkowo ponieważ obecnie w terenie podziwiać możemy już tylko dwa zachowane przykłady w miejscowości Palczewo oraz Drewnica. Szczątki wiatraka z Ostaszewa, a dokładnie koło zębate wraz z wałem, czerpak, okucia i kamienne łożysko możemy zobaczyć na ekspozycji stałej Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim, a dzięki zeskanowaniu przez ekipę naszej Regionalnej Pracowni Digitalizacji, teraz również na naszym portalu cyfrowewm.pl.

20

mar

Bezcenne skrzynie

Skrzynia jest jednym z najstarszych znanych nam rodzajów mebla oraz jednym z najdłużej funkcjonujących we wnętrzach mieszkalnych. Nawet teraz można jeszcze znaleźć przykłady spełniające tą samą co przed wiekami funkcję przechowywania odzieży, żywności, dokumentów czy kosztownych przedmiotów.

09

mar

Nareszcie jest!

Z dumą możemy dziś zaprezentować nasz największy z dotychczas zeskanowanych obiektów – chatę mazurską ze wsi Krzyżewo, translokowaną w połowie lat 90. na teren Parku Etnograficznego nad Węgorapą działającego przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Niedawno informowaliśmy Was o dodanym na naszą stronę wirtualnym spacerze po tym charakterystycznym dla budownictwa Pojezierza Mazurskiego obiekcie, teraz serdecznie zapraszamy do podziwiania go z zewnątrz.

06

mar

Skąd Panna Afrykańska w Węgorzewie?

Aleksander Słomiński w swojej twórczości rzeźbiarskiej przedstawiał postacie bardzo nietypowe dla ówczesnych ludowych rzeźbiarzy. Oprócz nielicznych aniołów i świętych wśród jego dzieł znajdziemy m. in. postacie „Panny afrykańskiej żółtej urody”, „Murzyńskiego księdza Australii”, „Żołnierza hiszpańskiego” oraz „Mojżesza Jerozolimy”. Te nietuzinkowe obiekty zeskanowaliśmy w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i właśnie udało Nam się ukończyć ich modele 3D. Udostępniliśmy je już na naszej stronie internetowej, dlatego serdecznie zapraszamy do oglądania!

02

mar

Dzieła Mistrza z Dąbrówki Nowej już w sieci!

W ramach realizowanego obecnie przez Nas projektu "Wirtualne zabytki Warmii i Mazur - rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury” zeskanowaliśmy u naszego partnera, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, sporą kolekcję rzeźb tworzącego w latach 1971-74 w Dąbrówce Nowej wyjątkowego artysty ludowego – Aleksandra Słomińskiego.

26

lut

Dołączcie do Nas na Facebooku!

Właśnie ruszył nasz profil na Facebooku! Będziemy się tam dzielić informacjami na temat postępów w pracy nad realizowanym projektem „ Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co dzieję się w naszej Regionalnej Pracowni Digitalizacji – polub Nas na Facebooku ;)

28

sty

Cztery dni w Węgorzewie

Cztery dni w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie spędziła nasza ekipa z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Zbiory na stronie cyfrowewm.pl wkrótce wzbogacą się także o te z Parku Etnograficznego.

26

sty

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie po raz drugi

Zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji, mając w pamięci same dobre wspomnienia z ostatniej wizyty, po raz kolejny odwiedził naszego następnego partnera w realizowanym obecnie projekcie - Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

16

sty

Stare w sieci nowych technologii

Trwa realizacja projektu, w ramach którego między innymi digitalizowane są obiekty muzealne z naszego regionu. Podczas jego realizacji na naszej stronie zamieszczone zostaną ciekawe informacje i obiekty 3D. Wkrótce dowiedzieć się będzie można na przykład jak kiedyś wyglądała lodówka działająca bez prądu czy ile metrów na koło wiatraka odwadniającego. Wszystko po to, by zachować dziedzictwo kulturowe w sieci.

13

sty

Piszą o nas!

Poniżej prezentujemy artykuły dotyczące realizowanego przez nas projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”, które ukazały się w ostatnim czasie w mediach.
Zachęcamy do lektury.

 

13

sty

Nowy Rok – to Nowe wyzwania, także dla naszego zespołu!

Właśnie rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym projektem „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”. Realizując projekt będziemy kontynuować współpracę z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, ale mamy też nowego partnera – Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim.

02

wrz

Skanowanie obiektów w ramach projektu "Cyfrowe Warmia i Mazury" zakończone pomyślnie!

Z przyjemnością informujemy, że skanowanie obiektów 3D w ramach projektu "Cyfrowe Warmia i Mazury" zostało ukończone. Zespół projektowy pracował niekiedy w trudnych warunkach atmosferycznych i w późnych godzinach wieczornych, ale udało się! Zeskanowaliśmy ponad 25 obiektów muzealnych i 10 przydrożnych kapliczek.

10

lip

100 kapliczek!

Przekroczyliśmy już magiczny próg stu kapliczek, których zdjęcia wraz z opisami pojawiły się na stronie cyfrowewm.pl.

26

maj

Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej - Stębark !

Odwiedziliśmy już piąte muzeum, z którym współpracujemy w ramach projektu „Cyfrowe Warmia i Mazury”. 30 kwietnia byliśmy w Stębarku.

07

mar

"Co uliczka to kapliczka"

 

O kapliczkach przydrożnych - charakterystycznych obiektach polskiego krajobrazu.

17

gru

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

28 i 29 sierpnia 2013 roku odbyliśmy pierwszy wyjazd w celu digitalizacji obiektów muzealnych. Było to Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

16

gru

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Siedem zeskanowanych obiektów, dużo zdjęć, pierwsza wykonana panorama 3D i ciekawe rozmowy to efekt naszego kolejnego wyjazdu, tym razem byliśmy w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

11

gru

Zabytki w 3D - zobacz!

Park Etnograficzny w Olsztynku to jedno z pięciu muzeów, które włączyły się do projektu Cyfrowe Warmia i Mazury. Dzięki temu na specjalnej stronie internetowej będzie można m.in. obejrzeć wizualizacje 3D wybranych, szczególnie interesujących zabytków.

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.