Kapliczka w Międzylesiu

 

STATYSTYKI
  • 3239 Wejścia

 

Opis

Na Warmii bardzo charakterystyczny był zwyczaj tzw. „łosier”, czyli pielgrzymek pieszych do licznych na tych terenach sanktuariów pielgrzymkowych. Jedno z nich z kościołem p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się w Międzylesiu. W miejscowości i jej okolicy znajduje się aż siedem kapliczek. Z trzema z nich, znajdującymi się przy drodze do Dobrego Miasta, wiąże się miejscowa legenda. Według niej kapliczki te ufundowane zostały w ramach pokuty za znieważenie krzyża w 1713 r. Forma tych obiektów wskazuje jednak, że powstały one znacznie później.

Prosta, tynkowana, dwupoziomowa bryła prezentowanej kapliczki wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W podstawie dolnej części ściany frontowej, prostokątna płycina. Ponad nią, głęboka i wysoka wnęka zakończona łukiem odcinkowym. Druga kondygnacja z trójkątnym szczytem, nieco węższa od pierwszej i oddzielona od niej gzymsem międzykondygnacyjnym. Bezpośrednio nad gzymsem, na osi kapliczki, prostokątna płycina zakończona łukiem odcinkowym. W ścianach bocznych powtórzony podział ściany frontowej. Na wysokości wnęki pierwszej kondygnacji wysoka i wąska prostokątna płycina, zakończona łukiem odcinkowym, w drugiej kondygnacji znacznie mniejsza blenda powtarzająca ten kształt.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowaniepoczątek XX w.
MiejsceMiędzylesie; kapliczka znajduje się na zachód od miejscowości, po północnej stronie dorgi prowadzącej do Dobrego Miasta, w miejscu, w którym łączy się z nią droga dojazdowa do gospodarstwa nr 22A
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.