Figura przydrożna w Orzechowie

 

STATYSTYKI
  • 3373 Wejścia

 

Opis

W związku ze wzrostem popularności kultu maryjnego w 2 poł. XIX w. bardzo dużo kapliczek i innych obiektów kultu poświęcone było właśnie Matce Bożej. Wpływ na to miało m.in. ogłoszenie przez papieża Piusa IX w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Na Warmii popularność kultu Matki Boskiej dodatkowo wzmacniały gietrzwałdzkie objawienia maryjne z 1877 r.

Na składającym się z trzech zmniejszających się stopni cokole, ustawiony jest prostopadłościenny postument, w którego ścianie frontowej znajduje się prostokątna płycina. Na postumencie od góry zakończonym profilowanym, rozszerzającym się gzymsem ustawiona jest figura Maryi Panny w typie Immaculata. Nad nią na metalowych prętach przymocowanych do znajdującego się za figurą drzewa, zawieszony jest wygięty półokrągło i zakończony, od frontu ząbkowaniem metalowy daszek. Zgodnie z przedstawionym typem ikonograficznym, młodzieńcza Maria bez Dzieciątka, ustawiona frontalnie, depcze węża otaczającego kulę ziemską – symbol grzechu pierworodnego. Przedstawienie to symbolizujące niepokalane poczęcie Marii, nawiązuje do wezwania kościoła, w pobliżu, którego znajduje się opisywana figura przydrożna. Jako typ przedstawienia Marii powstał w XVII w., w związku z utożsamianiem jej, z opisywaną w wizji św. Jana , Niewiastą Apokaliptyczną. Najchętniej ten typ przedstawienia stosowali artyści epoki baroku i rokoko.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
K. Kubalska-Sulkiewicz, „Słownika terminologiczny sztuk pięknych”, Warszawa 2002

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
MiejsceOrzechowo; figura znajduje się w centrum miejscowości, po południowej stronie głównej drogi przechodzącej przez miejscowość, na północ od kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, poza otaczającym go ogrodzeniem
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.