Kapliczka - Orzechowo

 

STATYSTYKI
  • 2632 Wejścia

 

Opis

Wśród wzniesionych na Warmii w 2. poł. XIX w. kapliczek, nawiązujących do powszechnie stosowanych wówczas cech stylowych neogotyku, niewielką ale bardzo wyróżniającą się grupę stanowią obiekty, odwołujące się do rzadkiego na „ceglanej” Warmii kamiennego gotyku francuskiego. Jeden z najbardziej oryginalnych przykładów tego rozwiązania stanowi prezentowana bardzo dekoracyjna i rozbudowana, niestety znajdująca się dzisiaj w złym stanie technicznym, kapliczka w Orzechowie.

Tynkowana neogotycka kapliczka wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, formą elewacji frontowej nawiązuje do rozbudowanego tryptyku. Na nieco szerszej od korpusu niskiej podstawie znajduje się wyższy od niej cokół z prostokątną płyciną, a na nim trójosiowa i dwupoziomowa część główna kapliczki. Osie kapliczki wyznaczają smukłe kolumienki na osobnych cokołach, flankujące trzy prostokątne wnęki – dwie węższe po bokach oraz szerszą w części centralnej dodatkowo od góry podkreśloną przez bogato profilowany gzyms. W trójosiowej części szczytu, część centralna wyższa od bocznych, zwieńczona łukiem kotarowym. W szczycie łuku oraz na kolumienkach niższej kondygnacji umieszczone są pinakle zakończone dekoracyjnymi kwiatonami. W części centralnej partii szczytu wnęka zwieńczona łukiem, podkreślonym przez profilowany gzyms.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowanie2. poł. XIX w.
MiejsceOrzechowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po południowej stronie głównej drogi przechodzącej przez miejscowość, na przeciwko gospodarstwa nr 33
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.