Kapliczka w Orzechowie

 

STATYSTYKI
  • 3523 Wejścia

 

Opis

Cechą charakterystyczną większości powstających na Warmii na początku XX w. kapliczek jest przede wszystkim materiał – czyli czerwona cegła licowa oraz widoczne w nich wyraźne cechy neogotyckie, w tym wysokie, smukłe wnęki zakończone łukiem ostrym oraz inne charakterystyczne dla tego stylu detale architektoniczne.

Prosta, wysoka, smukła kapliczka z czerwonej cegły licowej wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej, nieco szerszego od korpusu, niewysokiego cokołu prostokątna płycina. Powyżej, na wysokości całego korpusu, wnęka głęboka w części dolnej i płytsza w części wieńczącego ją łuku trójlistnego. W ścianach bocznych część dachu oddzielona od korpusu, wydatnym gzymsem podokapowym. Trójkątne szczyty kapliczki wieńczą metalowe krzyże.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowaniepoczątek XX w.
MiejsceOrzechowo; kapliczka znajduje się we wschodniej części miejscowości, po północnej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Radostowo, na terenie gospodarstwa nr 43
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.