Kapliczka w Radostowie

 

STATYSTYKI
  • 3063 Wejścia

 

Opis

Bardzo często kapliczki lokowane były na skrzyżowaniach dróg. Takie ich umiejscowienie nie było przypadkowe. Według ludowych wierzeń, skrzyżowania dróg były miejscami szczególnie narażonymi na działanie mocy nieczystych. Kapliczki miały chronić mieszkańców miejscowości przed ich działaniem oraz stanowić schronienie dla zagubionych dusz.

Wysoka murowana z czerwonej cegły licowej kapliczka wzniesiona na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W partii niskiego, nieco szerszego od korpusu cokołu, w każdej z czterech elewacji prostokątne płyciny. W płycinie ściany frontowej data fundacji: "1860". W części korpusu w ścianie frontowej głęboka nisza zwieńczona łukiem ostrym, w ścianie tylnej płytsza nisza powtarzająca jej kształt. Na ścianach bocznych płyciny w kształcie krzyża łacińskiego. Szczyt dachu z dwóch stron zwieńczony metalowymi krzyżami. Frontowa nisza była kiedyś zamknięta przeszkloną ramą okienną z dekoracją maswerkową.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowanie1860
MiejsceRadostowo; kapliczka znajduje się przy skrzyżowaniu dróg przy wjeździe do miejscowości od strony zachodniej
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.