Kapliczka w Radostowie

 

STATYSTYKI
  • 3536 Wejścia

 

Opis

Zwyczaj wznoszenia przydrożnych kapliczek ma bardzo długą tradycję na Warmii, sięgającą już XVII w., jednak najwięcej tych obiektów powstało w II poł. XIX w.. Po II wojnie światowej zwyczaj ten zaczął stopniowo zanikać, ale jak pokazuje prezentowany przykład zdarzają się jeszcze fundacje współczesne, które w swojej formie wzorowane są na historycznych zabytkowych obiektach.

Murowana z czerwonej cegły licowej kapliczka wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej wysokiego cokołu niewielka prostokątna płycina, a w niej tablica fundacyjna z inskrypcją: "1998 Kaplica Serca Jezusowego/ fund. ST. BANASIK/ wyk. ST. ANDRZEJCZYK". Powyżej duża, głęboka wnęka zakończona łukiem dwuspadowym, wypełnionym dekoracyjnie wykonaną metalową kratą. Trójkątny szczyt, flankowany w ścianie frontowej sterczynami z dwuspadowymi daszkami, na których dwa różne dekoracyjne metalowe krzyże. Na szczycie kapliczki metalowa chorągiewka z datą fundacji: "1998". W ścianach bocznych na wysokości wnęki ściany frontowej przeszklone otwory zwieńczone łukiem pełnym.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowanie1998
MiejsceRadostowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po północnej stronie głównej drogi przebiegającej przez miejscowość, na terenie gospodarstwa nr 47
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.