Kapliczka w Radostowie

 

STATYSTYKI
  • 3087 Wejścia

 

Opis

Kapliczki jako szczególne miejsce sacrum, spotkania z Bogiem w czasie modlitwy, wymagało odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni wokół. Niemal nieodłącznym elementem ich otoczenia były symetryczne nasadzenia 2 lub 4 drzew, niskie płotki wokół, oraz krzewy i inne rośliny z przydomowych ogródków. Niestety świadomie zakomponowana przestrzeń często ulega poważnym przekształceniom.

Tynkowana kapliczka wzniesiona na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W narożach na całej wysokości flankowana przez filary zwieńczone sterczynami zakończonymi daszkami namiotowymi z metalowymi krzyżami na szczycie.W części wysokiego cokołu w ścianie frontowej kwadratowa płycina, powyżej niej, w części korpusu głęboka wnęka zwieńczona łukiem ostrym. Część korpusu od partii dachu oddziela wydatny, bogato profilowany gzyms. Na szczycie dachu metalowa chorągiewka z datą i monogramem: "1883 F H". Dawniej po bokach kapliczki rosły dwa jesiony.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowanie1883
MiejsceRadostowo; kapliczka znajduje się we wschodniej części miejscowości, po północnej stronie głównej drogi przebiegającej przez miejscowość, na zachód od kościoła p. w. Św. Jerzego
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.