Kapliczka w Pierwągach

 

STATYSTYKI
  • 3397 Wejścia

 

Opis

Przydrożne kapliczki bardzo często wznoszono na rozstajach dróg. Według ludowych wierzeń miały one bronić przechodniów przed gromadzącymi się w takich miejscach siłami nieczystymi. Skrzyżowania dróg nieprzypadkowo wiązano z błąkającymi się duszami zmarłych, często właśnie na rozstajach dróg chowano tragicznie i gwałtownie zmarłych, w tym samobójców i poległych żołnierzy.

Prezentowana kapliczka wzniesiona z czerwonej cegły licowej na planie kwadratu na niewysokiej kamiennej podmurówce, przykryta dwuspadowym dachem. Nieco szerszy od korpusu cokół dodatkowo oddzielony od niego gzymsem, w jego ścianie frontowej prostokątna płycina. W części korpusu, w ścianie frontowej głęboka wnęka zwieńczona łukiem odcinkowym, powyżej podkreślonym ceglanym gzymsem. Na nim opiera się mniejsza i płytsza wnęka, również zwieńczona łukiem odcinkowym, podkreślonym ceglanym gzymsem, która przerywa wydzielający partię trójkątnego szczytu gzyms. W ścianach bocznych, blendy powtarzające kształt większej wnęki, których łuki również podkreślają ceglane gzymsy. Powyżej partię dachu oddziela od korpusu profilowany gzyms.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowaniekoniec XIX w.
MiejscePierwągi;kapliczka znajduje się na południe od miejscowości, po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Piszewo, w miejscu gdzie łączy się z nią droga lokalna prowadząca do gospodarstwa nr 14
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.