Kapliczka w Pierwągach

 

STATYSTYKI
  • 3235 Wejścia

 

Opis

Warmińskie kapliczki są obiektami wzniesionymi przez dawne lokalne społeczności do pełnienia konkretnej kultowej funkcji. Wraz z wymianą ludności po drugiej wojnie światowej, część tych obiektów niestety popadła w zapomnienie i w szybkim tempie niszczeje.

Przysadzista bryła ceglanej i tynkowanej kapliczki wzniesiona na planie kwadratu i przykryta wielospadowym dachem, z trójkątnymi szczytami w każdej z czterech ścian obiektu, podkreślonymi gzymsami podokapowymi. Dach pośrodku zwieńczony masywna sterczyną.W ścianie frontowej w części korpusu powyżej wysokiego cokołu, kwadratowa nisza. Obiekt w bardzo złym stanie.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowaniekoniec XIX w.
MiejscePierwągi; kapliczka znajduje się po południowej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Wągsty, przed skrzyżowaniem z drogą w kierunku północno – południowym, prowadzącą do miejscowości Księżno; na zachód od kapliczki przystanek autobusowy
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.