Kapliczka w Lutrach

 

STATYSTYKI
  • 3002 Wejścia

 

Opis

Zdecydowana większość zachowanych do dzisiaj kapliczek na Warmii powstała w XIX w. Obiekty powstałe w XVIII w. stanowią jedynie około 10 procent tego powstającego już od początku XVII w. zasobu zabytków małej architektury sakralnej. Prawdopodobnie jeszcze przed 1945 r. na Warmii mogło znajdować się około 1500 kapliczek.

Prezentowana kapliczka wzniesiona została na planie wydłużonego prostokąta i przykryta asymetrycznym dwuspadowym dachem o układzie kalenicowym, z dłuższą tylną połacią. W ścianie frontowej cześć podstawy oddzielona od korpusu wydatnym gzymsem, tworzącym parapet, powyżej którego wysoka i szeroka nisza zwieńczona łukiem odcinkowym. Wschodni szczyt kapliczki zwieńczony przez metalową chorągiewkę z datą jej fundacji : "1722".

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowanie1722
MiejsceLutry; kapliczka znajduje się we wschodniej części miejscowości, po południowej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Wągsty, w pobliżu gospodarstwa nr 22
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.