Kapliczka w Lutrach

 

STATYSTYKI
  • 2433 Wejścia

 

Opis

Warmińskie kapliczki stanowią charakterystyczny element krajobrazu tego regionu. Wiele z nich nadal pełni swoją pierwotną funkcję i jest miejscem kultu, o które dbają lokalni mieszkańcy. Niestety w związku z licznymi przebudowami i remontami, często wygląd części tych wiekowych obiektów uległ tak znacznym przekształceniom, że dzisiaj trudno jest odczytać ich pierwotna formę.

Prezentowana kapliczka wzniesiona została na planie wydłużonego prostokąta, na niewysokim kamiennym cokole. Prosta bryła kapliczki przykryta dachem dwuspadowym, o kalenicowym układzie, z boków wsparta jest dwoma przyporami. Na osi ściany frontowej niewielka nisza zwieńczona łukiem pełnym, zamknięta przeszkloną ramą okienną. Na szczycie dachu umieszczono metalowy krzyż, na którego poziomym ramieniu inskrypcja: "A 2000 D", wskazująca najprawdopodobniej datę remontu obiektu.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
DatowanieXVIII/XIX w.
MiejsceLutry; kapliczka znajduje się we wschodniej części miejscowości, po północnej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Wągsty, w pobliżu gospodarstwa nr 28
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
TematykaSakralna
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.