Kapliczka w Lutrach

 

STATYSTYKI
  • 2954 Wejścia

 

Opis

Zauważalny znaczny wzrost liczby kapliczek na Warmii, zwłaszcza maryjnych w 2. poł. XIX w., można wiązać ze zwiększającą się popularnością kultu Matki Bożej. Na jego popularność wpływ oprócz ogłoszonego przez papieża Piusa IX w 1854 roku dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Marii Panny miały na pewno dobrze znane na Warmii objawienia maryjne w Gietrzwałdzie w 1877 r. Objawienia te, w których to Matka Boża miała przemówić do dzieci w języku polskim, były szczególnie ważne dla polskich mieszkańców Warmii, którzy odprawiając przed kapliczkami nabożeństwa różańcowe w swoim ojczystym języku, demonstrowali swoją polskość.

Prezentowana kapliczka wzniesiona z czerwonej cegły licowej na wysokiej kamiennej podstawie przykryta została dwuspadowym dachem. W każdej z czterech ścian cokołu, korpusu kapliczki, prostokątne tynkowane płyciny. W jednej z nich, w ścianie frontowej metalowa prostokątna plakieta, a na niej napis: "Madonno, Panno Łaskawa Królowo Korony Polskiej miej nas i wszystkich mieszkańców naszej osady w Swojej Opiece – Parafianie". Powyżej w ścianie frontowej ostrołukowa nisza ujęta blendą zwieńczoną podwójnym łukiem trójlistnym. W ścianach bocznych prostokątne tynkowane płyciny z krzyżem łacińskim z ułożonych cegłówek. W narożach ścian bocznych konsolki podpierające dach. W niszy figura Maryi.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
MiejsceLutry; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, na południowy – zachód od kościoła pw. Św. Marii Magdaleny, w miejscu, w którym droga dojazdowa do kościoła łączy się z drogą do miejscowości Wągsty
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.