Kapliczka w Lutrach

 

STATYSTYKI
  • 3230 Wejścia

 

Opis

Po pierwszej wojnie światowej, mieszkańcy Warmii wznosili w swoich miejscowościach pomniki upamiętniające poległych na froncie sąsiadów i członków rodziny. Obiekty te swoją formą zwykle nawiązywały do kapliczek, umieszczając na nich dodatkowo elementy symboliki żołnierskiej oraz tablice z nazwiskami poległych. Po 1945 r. funkcję kommemoratywną tych obiektów bardzo często napływowi mieszkańcy, nieidentyfikujący się z upamiętnionymi zmarłymi, zastępowali funkcją czysto kultową. Odczytanie z niektórych zachowanych, ale przekształconych obiektów ich pierwotnego przeznaczenia, w dniu dzisiejszym często jest możliwe tylko dzięki zachowanym zdjęciom archiwalnym.

Wysoka murowana z cegły licowej kapliczka w Lutrach jest przykładem takiego właśnie przekształconego pomnika upamiętniającego. Wzniesiona została na planie prostokąta i przykryta dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej znacznych rozmiarów wnęka, do której można od frontu wejść. Wnęka ujęta została arkadą wspartą na dwóch masywnych tynkowanych kolumnach, które ustawiono na cokołach z prostokątnymi płycinami, na wykonanej z kamienia polnego podmurówce. W schodkowym szczycie kapliczki płycina w kształcie Krzyża Żelaznego. W odgrodzonej niskim metalowym płotkiem wnęce umieszczono krucyfiks.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowaniepo 1918
Miejsce Lutry; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, przy drodze po południowej stronie kościoła pw. Św. Marii Magdaleny
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.