Kapliczka w Troszkowie

 

STATYSTYKI
  • 3058 Wejścia

 

Opis

W związku z dobrą sytuacją gospodarczą na warmińskiej wsi w ostatniej ćwierci XIX w. wzrosła również ilość fundacji religijnych, w tym również kapliczek wznoszonych bezpośrednio na terenie poszczególnych gospodarstw.

Kapliczka z czerwonej cegły licowej wzniesiona jest na niewysokim cokole na planie mocno wydłużonego prostokąta i przykryta dwuspadowym dachem. Na osi kapliczki nisza zwieńczona łukiem eliptycznym, zamknięta przeszkloną rama okienną, nad nią mniejsza prostokątna nisza przerywająca fryz z ukośnie ułożonych cegieł oddzielający trójkątny szczyt kapliczki, od jej korpusu. Krawędzie dachu podkreślone przez gzyms podokapowy w postaci nieznacznie wysuniętych cegłówek.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowaniepoczątek XX w.
MiejsceTroszkowo; kapliczka znajduje się po północnej stronie drogi prowadzącej z Troszkowa do miejscowości Lądek, w pobliżu gospodarstwa nr 21
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.