Kapliczka w Prositach

 

STATYSTYKI
  • 2510 Wejścia

 

Opis

Najliczniejszą grupę kapliczek na Warmii stanowią obiekty o prostej formie prostopadłościanu z jedną lub dwoma wnękami w ścianie frontowej, przykryte dwuspadowym dachem z podkreślonym jedynie gzymsem trójkątnym szczytem. Ten typ tych obiektów małej architektury sakralnej stosowany był już od XVIII w. i kontynuowany do początków XX w. Na przestrzeni wieków zmianie ulegał jedynie kształt łuków wieńczących wnęki i nisze.

Prezentowana prosta kapliczka z miejscowości Prosity jest właśnie przykładem tej długo stosowanej formy tych obiektów. Wzniesiona została na planie prostokąta na wysokim cokole i przykryta dwuspadowym dachem. W części korpusu, na osi kapliczki wnęka zwieńczona została łukiem pełnym oraz zamknięta przeszkloną ramą okienną. Trójkątny szczyt wydzielony jest przez odcinki gzymsu pomiędzy którymi znajduje się mniejsza wnęka zwieńczona łukiem dwuspadowym. Szczyt dachu wieńczy metalowy krzyż.Teren wokół kapliczki wydzielono przez niski, drewniany, sztachetowy płotek.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 marca 2014 (14.03.2014)
Datowanie2. poł. XIX w.
MiejsceProsity; kapliczka znajduje się w północno – wschodniej części miejscowości, po północnej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Kokoszewo, w pobliżu gospodarstwa nr 5
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.