Kapliczka we Franknowie

 

STATYSTYKI
  • 3520 Wejścia

 

Opis

Od II poł. XIX w. oprócz tradycyjnych form kapliczek, nawiązujących do stosowanych od dawna wzorców, zaczynają się pojawiać obiekty o formach neogotyckich. Prosta bryła staje się bardziej strzelista, ozdobiona detalami architektonicznymi charakterystycznymi dla tego stylu, tynkowana, z samej czerwonej cegły licowej lub ozdobiona za pomącą połączenia tych dwóch materiałów.

Prezentowana kapliczka na planie prostokąta, wzniesiona na wysokiej podstawie, flankowana jest w narożach skarpami, a w partii trójkątnego szczytu pinaklami. Podstawa od góry oddzielona od korpusu wydatnym gzymsem, a pomiędzy jej skarpami prostokątne płyciny. W ścianie frontowej korpusu wysoka zwieńczona łukiem ostrym wnęka, zamknięta przeszkloną ramą okienną. Na osi powyżej wnęki w partii szczytu, również przeszklony okulus. Krawędzie dwuspadowego dachu ozdobione czołgankami, a jego szczyt zwieńczony metalowym krzyżem. Elewacje obiektu dekoracyjnie opracowane przez charakterystyczne połączenie cegły licowej z elementami tynkowanymi.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji17 marca 2014 (17.03.2014)
Datowanie4. ćw. XIX w.
MiejsceFranknowo; kapliczka znajduje się w północno-zachodniej części miejscowości; po północnej stronie drogi biegnącej w kierunku zachód-wschód, w pobliżu gospodarstwa nr 21
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.