Kapliczka w Żegotach

 

STATYSTYKI
  • 3549 Wejścia

 

Opis

Największą grupę warmińskich kapliczek stanowią proste obiekty przykryte dwuspadowymi dachami, z pojedynczą niszą na figurę w ścianie frontowej i czasami jeszcze jedną mniejszą niszą w szczycie. Kapliczki w tym kształcie wznoszono od XVIII w. i wzór ten z niewielkimi przekształceniami stosowany był do początków XX w.

Prezentowana prosta, pozbawiona dekoracji, otynkowana kapliczka w Żegotach, wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej kapliczki znajdują się dwie nisze. Większa, w pierwszej kondygnacji, zwieńczona jest łukiem odcinkowym i zamknięta przeszkloną ramą okienną. Nad nią, na osi, w partii trójkątnego szczytu, znajduje się druga mniejsza nisza zwieńczona łukiem dwuspadowym.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji17 marca 2014 (17.03.2014)
Datowanie2. poł. XIX w.
MiejsceŻegoty; kapliczka znajduje się w południowej części miejscowości, po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Modliny, na terenie gospodarstwa nr 35
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.