Kapliczka w Surytach

 

STATYSTYKI
  • 2603 Wejścia

 

Opis

Tradycja umieszczania dzwonków w kapliczkach ma bardzo długie tradycje na terenie Warmii, jednak najwięcej tych obiektów powstało pod koniec XIX w. Wzrost liczby ich fundacji wiązać można z objawieniami Matki Bożej w Gietrzwałdzie w 1877 r. i będącym jego wynikiem wzrostem popularności nabożeństw maryjnych, na które dzwonki w kapliczkach miały trzy razy dziennie wzywać. Do głównego przeznaczenia kapliczek dzwonniczkowych, prawdopodobnie nawiązywali niemieckojęzyczni mieszkańcy Warmii określając te obiekty "Aveglocke". Obecnie niestety już niewiele kapliczek tego typu nadal posiada dzwonki.

Otynkowana kapliczka dzwonniczkowa w Surytach wzniesiona została na planie kwadratu, na niskim cokole i przykryta dwuspadowym dachem. Ściana frontowa flankowana jest przez dwa nieotynkowane filary zwieńczone przez otynkowane sterczyny z namiotowymi daszkami.W pierwszej kondygnacji znajduje się ostrołukowa nisza, nad nią prostokątna płycina. Kształt niszy ściany frontowej powtarzają blendy w pozostałych ścianach. Druga kondygnacja kapliczki to prześwit otwierający się na cztery strony, z otworami o wykroju zamkniętym łukiem odcinkowym. Na dachu kapliczki metalowa chorągiewka z datą 1725 i inicjałami TG. Obecna forma kapliczki może wskazywać na to, że powstała ona wcześniej, a chorągiewka została do niej wtórnie dodana lub kapliczka uległa znacznym przekształceniom od czasu powstania.

Literatura:
J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji17 marca 2014 (17.03.2014)
Datowanie1725
MiejsceSuryty; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po południowej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Blanki, naprzeciwko gospodarstwa nr 12, przy skrzyżowaniu z drogą dojazdową do gospodarstwa nr 15
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.