Kapliczka w Kłębowie

 

STATYSTYKI
  • 2921 Wejścia

 

Opis

W grupie kapliczek powstałych między XVIII, a początkiem XIX w. można znaleźć przykłady obiektów, które cechują się typowymi dla danej epoki stylowej rozwiązaniami i detalami architektonicznymi.Wśród nich, szczególnie cenne są obiekty prezentująca cechy stylowe dojrzałego oraz klasycyzującego baroku.

Prezentowana kapliczka w Kłębowie wykazuje własnie wyraźnie barokowe cechy stylowe. Jej otynkowana, zróżnicowana bryła składa się z szerszej i wyższej, zwieńczonej szczytem o falistym wykroju, podkreślonym wydatnym gzymsem podokapowym, fasady oraz znajdującej się za nią niższej absydy. W narożach fasady pilastry, przewiązane gzymsami wydzielającymi kondygnacje. W centralnej części drugiej kondygnacji, oddzielonej od wysokiego cokołu wydatnym gzymsem, znajduje się głęboka nisza zwieńczona łukiem odcinkowym i zamknięta przeszkloną ramą okienną. Od góry jest ona oddzielona od partii szczytu wygiętym gzymsem, powtarzającym kształt zwieńczenia niszy. W partii szczytu, na osi płytka wnęka zwieńczona łukiem. Szczyt kapliczki zwieńczony prostym metalowym krzyżem łacińskim.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 marca 2014 (18.03.2014)
Datowanie2. poł XVIII w.
MiejsceKłębowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, przy murze ogradzającym kościół p.w. Św. Małgorzaty, w jego południowo-zachodnim narożniku
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.