Kapliczka w Kłębowie

 

STATYSTYKI
  • 3622 Wejścia

 

Opis

Przydrożne kapliczki są obiektami łączącymi stare pogańskie wierzenia i nową katolicką wiarę. Często ustawiano je w miejscach, które uważano za szczególnie narażone na działanie złych duchów. Za takie miejsca uważano m. in. rozstaje dróg. Wznoszone tam kapliczki miały chronić ludzi przed nieczystymi mocami, dlatego też ich zburzenie oznaczało likwidację tej ochrony. Wierzono również, że krzyże i kapliczki wzniesione na grobach nie powinny zmieniać swojego pierwotnego położenia ponieważ mogło to niepokoić zmarłego dla którego zostały wzniesione.

Znajdująca się w centrum miejscowości Kłębowo kapliczka, wzniesiona została na planie prostokąta i przykryta pulpitowym dachem. Naroża kapliczki flankowane przez skarpy. W ścianie frontowej wnęka zwieńczona łukiem, zamknięta przeszkloną ramą okienną, podkreślona od góry wygiętym gzymsem. W partii szczytu na osi elewacji, mniejsza nisza zwieńczona łukiem i podkreślona od góry fragmentem wygiętego gzymsu. W szczycie trzy sterczyny z namiotowymi daszkami, na dwóch skrajnych metalowe krzyże, na najwyższej środkowej metalowa chorągiewka z datą 1894.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 marca 2014 (18.03.2014)
Datowanie1894
MiejsceKłębowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po zachodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Blanki (droga wchodząca do miejscowości od południa)
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.