Kapliczka w Żegotach

 

STATYSTYKI
  • 3543 Wejścia

 

Opis

Dokładne datowanie większości warmińskich kapliczek na podstawie cech stylowych jest bardzo trudne ponieważ wiele z nich przez długi czas wznoszono według stosowanego już od połowy XVIII w. wzorca – prostej, pozbawionej dekoracji bryły, urozmaiconej wyłącznie niszami i gzymsami, przykrytej dwuspadowym dachem.

Prezentowana najstarsza kapliczka w Żegotach, jest przykładem właśnie tego długo stosowanego modelu. Wzniesiona na planie kwadratu, otynkowana, przykryta jest dwuspadowym dachem. Niewysoki cokół jest tylko nieco szerszy od korpusu kapliczki. W ścianie frontowej i tylnej znajdują się nisze zwieńczone łukiem odcinkowym i zamknięte przeszklonymi ramami okiennymi. Kolejną kondygnację, oddziela gzyms. Na jej wysokości w każdej z czterech ścian kapliczki mniejsze nisze o kształcie powtarzającym wykrój nisz pierwszej kondygnacji. W ścianach szczytowych, trójkątny szczyt wydzielony przez gzyms.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 marca 2014 (18.03.2014)
Datowaniepoł. XIX w.
MiejsceŻegoty; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po zachodniej stronie głównej, przechodzącej przez całą miejscowość drogi, w miejscu, w którym dołącza do niej od północy mniejsza droga lokalna, w pobliżu gospodarstwa nr 41A
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.