Kapliczka w Kierzu

 

STATYSTYKI
  • 3444 Wejścia

 

Opis

Kapliczki bardzo często wznoszone były przy wjeździe do miejscowości, jako pewnego rodzaju oznaczenie ich granic. W miejscowościach oddalonych od kościołów często stanowiły również miejsce przystanku żałobnego orszaku żegnającego zmarłego. Podczas tej ostatniej drogi, rolę kapłana i przewodnika konduktu pełnił zazwyczaj tzw. "odpraszacz" – jeden z najstarszych w miejscowości gospodarzy, który znał i potrafił płynnie wygłosić odpowiednie sentencje.


Kapliczka przy wjeździe do miejscowości Kierz wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. Wykonana z czerwonej cegły licowej została najprawdopodobniej wtórnie częściowo otynkowana. W ścianie frontowej znajduje się nisza zwieńczona łukiem ostrym, a w ścianach bocznych, na wysokości niszy ściany frontowej, prostokątne płyciny.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 marca 2014 (18.03.2014)
Datowaniepoczątek XX w.
MiejsceKierz; kapliczka znajduje się zaraz przy wjeździe do miejscowości od strony południowej, po zachodniej stronie drogi
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.