Kapliczka w Żegotach

 

STATYSTYKI
  • 2318 Wejścia

 

Opis

Do wznoszonych na Warmii w 2. poł. XIX w. kapliczek wprowadzane zostają elementy architektury neogotyckiej. Początkowo proste i oszczędne w detalach obiekty, nawiązujące do panujących wówczas trendów jedynie przez ostrołukowe nisze i strzelistość bryły, wzbogacane zostają charakterystycznymi kwiatonami, maswerkami, sterczynami i skarpami oraz czerpanymi z architektury wiejskiej fryzami z ukośnie ustawionych cegieł.

Prezentowana, neogotycka, tynkowana kapliczka w Żegotach, wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. Oddzielony gzymsem od nieco szerszego cokołu korpus, flankowany jest przez dwie skarpy, zwieńczone sterczynami z namiotowymi daszkami. Na osi ściany frontowej zakończona łukiem ostrym wnęka, zamknięta przeszkloną rama okienną. Powyżej niej, w trójkątnym szczycie mniejsza wnęka również zamknięta łukiem ostrym. Dach, którego krawędzie w ścianie frontowej podkreślone przez gzyms podokapowy, wieńczy metalowy krzyż.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 marca 2014 (18.03.2014)
Datowaniekoniec XIX w.
MiejsceŻegoty; kapliczka znajduje się w północnej części miejscowości, po zachodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Klutajny, na terenie gospodarstwa nr 6
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.