Kapliczka w Kłębowie z figurką św. Antoniego

 

STATYSTYKI
  • 2630 Wejścia

 

Opis

Wznoszone kapliczki często nawiązywały swoją formą do współczesnych im bardziej monumentalnych budowli sakralnych. Dość niewielką grupę wśród warmińskich kapliczek, stanowią obiekty nawiązujące do barokowych kościołów. Najczęściej kopiowane były same pojedyncze detale, ale czasami, czego przykładem jest prezntowana kapliczka w Kłębowie, starano się naśladować całą formę barokowych budowli, np. przez zmianę typowego prostokątnego planu na eliptyczny lub półokrągły.

Prezentowana otynkowana, barokowa kapliczka składa się z szerszej, zakończonej trójkątnym szczytem fasady z dwuspadowym daszkiem i znajdującej się za nią niższej absydy. W centralnej części fasady, zakończona łukiem wnęka, zamykana przeszkloną ramą okienną, od góry oddzielona od partii szczytu wygiętym gzymsem. W partii szczytu w narożach fasady pilastry. Trójkątny szczyt podkreślony szerokim gzymsem podokapowym.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 marca 2014 (18.03.2014)
Datowaniepoczątek XIX w.
MiejsceKłębowo, kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, przy murze ogradzającym kościół p.w. Św. Małgorzaty, w jego południowo-wschodnim narożniku
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.