Kapliczka w Nowych Włókach

 

STATYSTYKI
  • 3613 Wejścia

 

Opis

Ważną rolę w wierzeniach ludowych pełniło światło. Niektóre z kapliczek oświetlane były przez lampy i świece, szczególnie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, w Adwencie, w Wigilię, Sylwestra, Wielkanoc i Dzień Zaduszny. Część badaczy wiąże kapliczki z wykutymi na przestrzał otworami tworzącymi pewnego rodzaju latarnie, ze średniowiecznymi tzw."latarniami umarłych". Stawiano je niegdyś na cmentarzach, a wiecznie palące się w nich światło miało odstraszać złe duchy i rozpraszać ciemności, wskazując tym samym schronienie zagubionym duszom zmarłych.

Prezentowana prosta, otynkowana kapliczka w Nowych Włókach wzniesiona jest na planie kwadratu, na niewysokim cokole i przykryta dwuspadowym dachem. Partię dachu wydziela prosty gzyms. W ścianach szczytowych, poniżej gzymsu, wnęki o kształcie prostokąta zwieńczonego łukiem odcinkowym, zamknięte przeszklonymi ramami okiennymi, łączące się wewnątrz kapliczki, tworzą pewnego rodzaju otwór na przestrzał. Otwór ten i bliskość cmentarza znajdującego się przy kaplicy pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i narodzenia NMP, pozwalają połączyć prezentowaną kapliczkę z przedstawioną tradycją "latarni umarłych".

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji7 maja 2014 (07.05.2014)
Datowanie2. poł. XIX w.
MiejsceNowe Włóki; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, na południowy-zachód od kaplicy pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i narodzenia NMP, przy skrzyżowaniu łączącym drogi z miejscowości Tuławki i Sętal
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.