Kapliczka w Barcikowie

 

STATYSTYKI
  • 5080 Wejścia

 

Opis

W pogańskich wierzeniach ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Warmii, bardzo ważną rolę pełniła przyroda. Kult kapliczek ich lokalizacja, są w pewnym stopniu rodzajem przystosowywania starych form wierzeń do nowych treści chrześcijańskich. Wiele tradycji ludowych, również tych związanych z kultem kapliczek, powiązanych jest z elementami wierzeń pogańskich.

Prezentowana kapliczka znajduje się na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu czterech drzew. Zbudowana z czerwonej cegły licowej, na planie kwadratu, na kamiennej podmurówce, przykryta jest dwuspadowym dachem ze schodkowym szczytem od strony ściany frontowej. W ścianie frontowej w najniższej kondygnacji prostokątna płycina, nad nią zwieńczona łukiem ostrym wnęka z ozdobną metalową kratą w dolnej części. Partia szczytu oddzielona wydatnym gzymsem, powtarzającym nad wnęką kształt jej łuku i obiegającym wszystkie ściany. W szczycie płycina w kształcie krzyża łacińskiego. W ścianie tylnej płycina powtarzająca kształt wnęki, w ścianach bocznych płyciny nieco niższe, o wykroju prostokątów.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji13 maja 2014 (13.05.2014)
Datowaniepoczątek XX w.
MiejsceBarcikowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, w wąwozie, po północnej stronie rzeki przez niego przepływającej
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.