Kapliczka w Międzylesiu

 

STATYSTYKI
  • 3891 Wejścia

 

Opis

Kapliczki wznoszono jako obiekty kultu, miejsca modlitwy. Często ich fundacje miały jednak związek z konkretnymi wydarzeniami lub osobami. Były formą podziękowania za łaskę lub prośbą o nią. Wystawiane poszczególnym świętym miały zapewnić ich wstawiennictwo. Zdarzały się również kapliczki wznoszone w akcie pokuty. I właśnie w Międzylesiu, według ustnej tradycji, trzy znajdujące się przy drodze do Dobrego Miasta kapliczki, spośród siedmiu kapliczek znajdujących się w samej miejscowości i jej okolicy, miały być zadośćuczynieniem za znieważenie krzyża w 1713 r.

Prezentowana prosta otynkowana kapliczka wzniesiona jest na planie kwadratu, na kamiennym cokole z dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej wnęka zwieńczona łukiem, nad nią falisty gzyms powtarzający łuk wnęki. Powyżej gzymsu, na osi elewacji, w trójkątnym szczycie, mniejsza prostokątna wnęka.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 maja 2014 (14.05.2014)
Datowaniepoł. XIX w.
MiejsceMiędzylesie; kapliczka znajduje się na wschód od miejscowości, po południowej stronie drogi prowadzącej z Międzylesia do Orzechowa, na wschód od drogi dojazdowej do gospodarstwa nr 42
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.