Figura Tatara

 

STATYSTYKI
  • 5525 Wejścia

 

Opis

W Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku znajduje się naturalnej wielkości woskowa figura tatarskiego wodza spod Grunwaldu - Dżalala el-Dina. Muzeum umownie przyjęło, że jest to Dżalal el-Din, chociaż nie zachowały się żadne wizerunki tego wodza. Figura została wykonana według najlepszej naukowej wiedzy o średniowiecznych Tatarach - mówi Szymon Drej - kierownik Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku.
Autorem rzeźby jest bardzo znany rzeźbiarz z Krakowa Tomasz Pałka, specjalizujący się w rzeźbie figuralnej. Figura Korpus i wszystkie kończyny wykonane są z żywicy. Kończyny z żywicy pozwalają na wyginanie całego ciała, które po czasie i tak wraca do swojej pierwotnej formy. Figura posiada metalowe mechanizmy, które umożliwiają ruch. Dłonie wraz z głową są silikonowe, protezy imitujące oczy, zarost (owłosienie) w pełni nawiązują do epoki.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji23 maja 2014 (23.05.2014)
MiejsceMuzeum Bitwy pod Grunwaldem, Stębark
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajfigura z żywicy
WłaścicielMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.