Kapliczka we Frączkach

 

STATYSTYKI
  • 3111 Wejścia

 

Opis

Bardzo często zdarza się, że w jednej miejscowości znajduje się więcej niż jedna kapliczka. Nie było żadnych wobec tego przeciwwskazań ani ograniczeń. Ilość znajdujących się w miejscowości kapliczek zależała głównie od hojności i zamożności samych mieszkańców. Najwięcej na terenie Warmii powstało tych obiektów w 2. poł. XIX w., co wiązać można m. in. ze wzrostem zamożności warmińskich wsi w wyniku przeprowadzonej w połowie XIX w. reformy rolnej.

Prezentowana kapliczka we Frączkach jest najstarszą ze znajdujących się w miejscowości pozostałych pięciu wpisanych do rejestru zabytków. Jej dwukondygnacyjna bryła wzniesiona na planie kwadratu, na wysokim cokole od góry zamknięta jest dwuspadowym dachem, zwieńczonym na szczycie metalowym krzyżem i chorągiewką z datą powstania obiektu: "1819". Kapliczka jest tynkowana. Poszczególne kondygnacje oddzielone są od siebie wydatnymi gzymsami. W ścianie frontowej w pierwszej kondygnacji nisza o wykroju prostokąta od góry zwieńczonego połową sześciokąta, zamknięta przeszkloną ramą okienną. W drugiej kondygnacji mniejsza nisza powtarzająca jej kształt, również zamknięta przeszkloną rama okienną. W ścianach bocznych na drugiej kondygnacji i w ścianie tylnej na wysokości pierwszej kondygnacji nisze zwieńczone łukami.

Literatura:
J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji26 maja 2014 (26.05.2014)
Datowanie1819
MiejsceFrączki; kapliczka znajduje się w południowej części miejscowości, na północ od miejscowej szkoły przy skrzyżowaniu głównej drogi z dochodzącą do niej od wschodu drogą lokalną
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.