Kapliczka dzwonniczkowa w Kabikiejmach Dolnych

 

STATYSTYKI
  • 3174 Wejścia

 

Opis

Umieszczanie dzwonków w warmińskich kapliczkach, szczególnie popularne stało się pod koniec XIX w., co wiązać można, tak samo jak wzrost liczby kapliczek, z objawieniami Matki Bożej w Gietrzwałdzie w 1877 r. Dzwonki umieszczane w kapliczkach oprócz organizacji życia religijnego były często wykorzystywane również do oznajmiania ważnych dla życia lokalnej społeczności wydarzeń. W niektórych miejscowościach do dnia dzisiejszego dzwonki kapliczek informują o śmierci jednego z mieszkańców.

W formie kapliczki dzwonniczkowej w Kabikiejmach Dolnych wyraźny jest nurt klasycyzujący. Na wysokim kamiennym cokole wzniesiona na planie kwadratu bryła kapliczki przykryta dwuspadowym dachem. Pierwsza kondygnacja boniowana, w jej ścianie frontowej prostokątna wnęka, w ścianach bocznych powtarzające jej kształt płyciny. Powyżej pierwszej kondygnacji wysoki prześwit, na którego filarach pilastry. W prześwicie zamontowany dzwonek. W trójkątnym szczycie ściany frontowej łaciński krzyż. Szczyt dachu zwieńczony chorągiewką z datą 1927.

Literatura:
J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
Datowanie1927
MiejsceKabikejmy Dolne; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po zachodniej stronie głównej drogi, na północ od zabudowań gospodarstwa nr 8
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.