Kapliczka w Sętalu

 

STATYSTYKI
  • 2877 Wejścia

 

Opis

Najważniejszy element warmińskich kapliczek stanowiły znajdujące się w nich przedstawienia świętych. Niestety do naszych czasów w pierwotnej lokalizacji zachowało się bardzo niewiele ich oryginalnych przykładów. Najwięcej znanych rzeźb pochodzi z XIX i XX w. Rzadko udaje się zidentyfikować ich autorów. W XIX i XX w. zdecydowana większość wykonywana była przez lokalnych twórców wiejskich, a od połowy XIX w. popularne stały się nawiązujące do stylów historycznych, figury wykonywane przez firmy rzemieślnicze, często z głębi Niemiec.

Prezentowana neogotycka kapliczka w Sętalu znajduje się w otoczeniu czterech lip z historycznego nasadzenia. Wzniesiona została z czerwonej cegły licowej na planie kwadratu. Pierwsza kondygnacja na wysokim cokole, w każdej ze ścian zdobiona jest kwadratową płyciną. Od góry oddziela ją od kolejnej kondygnacji wydatny gzyms. W drugiej kondygnacji w ścianie frontowej i tylnej wysokie zwieńczone łukiem ostrym wnęki, zamknięte przeszklonymi ramami okiennymi z dekoracyjnym detalem. W ścianach bocznych niższe od wnęk, ale powtarzające ich kształt blendy, nad nimi gzyms w postaci ukośnie ułożonych cegieł oddzielających partię szczytową. Dach zakończony bardzo dekoracyjnie, zwieńczony sześcioma sterczynami.z namiotowymi daszkami w narożach i daszkami dwuspadowymi ze szczytami z każdej strony na szczycie dachu. We wnękach zachowało się oryginalne, historyczne wyposażenie w postaci figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ścianie frontowej i ludowym krucyfiksem w ścianie tylnej.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
DatowanieXIX/XX w.
MiejsceSętal;kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po wschodniej stronie głównej drogi prowadzącej przez miejscowość z północy na południe, na północ od skrzyżowania z drogą w kierunku miejscowości Dąbrówki Wielkie
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.