Kapliczka w Sętalu

 

STATYSTYKI
  • 3323 Wejścia

 

Opis

Kapliczki najczęściej wznoszono na tzw. ziemi wioskowej, wspólnej, czyli skrzyżowaniach dróg, w centralnych punktach wsi. Były to wówczas fundacje zbiorowe. Kapliczki z fundacji prywatnych ustawiano na ziemi jednego gospodarza. Był on wówczas zobowiązany do opieki nad nią, jednak nadal kapliczka stanowiła własność całej lokalnej społeczności.

Neogotycka kapliczka w Sętalu wzniesiona została z czerwonej cegły licowej i przykryta dwuspadowym dachem. W nieco szerszym, od pozostałej części kapliczki, cokole w ścianie frontowej prostokątna płycina. Powyżej niej wysoka, zwieńczona ostrym łukiem nisza, zamknięta przeszkloną z dekoracyjnymi detalami ramą okienną. W niszy uszkodzona figura św. Józefa z małym Jezusem na jednej ręce i symbolem czystości – białą lilią w drugiej ręce.

Literatura:
J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
MiejsceSętal
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.