Kapliczka w okolicach Sętala

 

STATYSTYKI
  • 2836 Wejścia

 

Opis

Forma kapliczek i ich dekoracje często stanowiły przetworzenie przez ludowych twórców wzorów, które czerpali z lokalnej dostępnej im architektury sakralnej miejscowych kościołów. Często formy te powielane były bez całkowitego zrozumienia ich znaczenia w całej kompozycji – traktowane były jako niezależne, samodzielne elementy dekoracyjne. Często było tak właśnie w przypadku obiektów, w których zastosowane były elementy stylów historycznych.

Neogotycka, smukła kapliczka z okolic Sętala, wzniesiona jest na planie prostokąta, na wysokim cokole z głębokimi, prostokątnymi płycinami. Na jej dwuspadowym dachu w narożach i w zwieńczeniach trójkątnych szczytów, znajdują się sterczyny ze stożkowymi daszkami. W ścianie frontowej znajduje się wnęka zakończona łukiem ostrym, zamykana przeszklonym skrzydłem okiennym. Wykrój niszy powtarzają blendy w pozostałych ścianach korpusu kapliczki. W bocznych ścianach, korpus od strefy dachu oddziela fryz z cegieł ułożonych w rolkę.

Literatura:
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
DatowanieXIX/XX w.
MiejsceSętal; kapliczka po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości od drogi krajowej nr 51, przy skrzyżowaniu z lokalną drogą prowadzącą do gospodarstwa nr 39
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.