Kapliczka w Sętalu

 

STATYSTYKI
  • 3628 Wejścia

 

Opis

W pogańskich wierzeniach drzewa pełniły bardzo ważną rolę. Lipa była drzewem szczególnym, z jej gałęzi i kwiatów wykonywano lekarstwa, a łyko lipowe miało być niezniszczalne dla mocy nieczystych. Dużo elementów wierzeń ludowych z czasem zostawało adaptowanych do treści nowej chrześcijańskiej wiary. I tak było również ze szczególną czcią dla drzew. Sakralny charakter tak często sadzonych w pobliżu kapliczek lip, potwierdzać miały legendy o obsadzaniu drogi, którą szedł św. Wojciech w swoim misyjnym posłannictwie.

Prezentowana kapliczka znajduje się w otoczeniu dwóch, posadzonych najprawdopodobniej w momencie jej powstania, lip. Wzniesiona na planie prostokąta, prosta bryła kapliczki z wysokim szerszym od korpusu cokołem, przykryta jest dwuspadowym dachem, na którego szczycie metalowy krzyż. W ścianie frontowej głęboka nisza zamknięta łukiem, w górnej części wypełniona szkłem. W ścianach bocznych powtarzające kształt niszy, ale nieco mniejsze płytkie blendy.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
DatowanieXIX/XX w.
MiejsceSętal; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, przy rozjeździe dróg przed kościołem od strony północnej, w pobliżu gospodarstwa nr 14
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.