Kapliczka w Nowych Włókach

 

STATYSTYKI
  • 2841 Wejścia

 

Opis

O kapliczkach jako miejscach kultu religijnego, lokalne społeczności nie zapominają również w czasie święcenia ziela na Matkę Boską Zielną. Tworzone wówczas dekoracyjne wieńce, zgodnie ze zwyczajem, wykonywane ze zbóż, jabłek, kaliny, maku, rumianku, tymianu, łubinu, mięty, malw, orzechów laskowych i wielu innych roślin zielnych, po poświęceniu trafiają nie tylko do gospodarstw, które mają chronić przed różnymi nieszczęściami, ale również składane są przy przydrożnych kapliczkach.

Prezentowana kapliczka w Nowych Włókach, reprezentuje powtarzający się od XVIII w. wzorzec. Jest to prosta w formie, wzniesiona na planie prostokąta bryła, z nieco szerszym od pierwszej kondygnacji cokołem, zwieńczona gzymsem, przykryta dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej nisza o wykroju prostokąta od góry zwieńczonego łukiem dwuspadowym, zamknięta ozdobną kratą.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T. Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
DatowanieXIX w.
MiejsceNowe Włóki; kapliczka znajduje się w południowej części miejscowości, po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Tuławki, w pobliżu gospodarstwa nr 29A
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.