Kapliczka w Nowych Włókach

 

STATYSTYKI
  • 3625 Wejścia

 

Opis

Liczną grupę warmińskich kapliczek stanowią obiekty, które powstawały według od lat niezmienianych i powielanych wzorców, dlatego też badaczom trudno na ich podstawie wyznaczyć ich rozwój stylowy, a dzięki niemu datować obiekty, o których nie udało się znaleźć żadnych innych informacji źródłowych.

Powielany już od XVIII w. wzorzec prezentuje m. in. kapliczka z miejscowości Nowe Włóki. Jej prosta bryła wzniesiona na planie kwadratu, nakryta jest dwuspadowym dachem. Bryła rozczłonkowana jest jedynie gzymsami. Jeden wydziela cokół, a drugi przerwany nad niszą wydziela trójkątny szczyt. Znajdująca się w ścianie frontowej nisza ma dość nietypowy kształt – prostokątny wykrój od góry zwieńczony łukiem dwuspadowym.


Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
DatowanieXIX w.
MiejsceNowe Włóki; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po zachodniej stronie drogi przechodzącej przez miejscowość
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.