Kapliczka przydrożna między Nowymi Włókami i Tuławkami

 

STATYSTYKI
  • 4744 Wejścia

 

Opis

Kapliczki dla lokalnych mieszkańców Warmii stanowiły miejsce kontaktu z Bogiem i świętymi, były namiastką świątyni dlatego też ich bezpośrednie otoczenie, będące pewnego rodzaju strefą sacrum, wymagało odpowiedniego wydzielenia i zagospodarowania. Bardzo często sadzono w ich pobliżu dwa lub cztery drzewa liściaste, najczęściej lipy. Otaczano kapliczki niewielkimi płotkami. Często były również obsadzane rabatami kwiatowymi, z gatunkami roślin typowymi dla przydomowych ogródków.

Prezentowana kapliczka przydrożna wykonana została z czerwonej cegły licowej, wzniesiona na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. W nieco szerszej części cokołu w ścianie frontowej znajduje się prostokątna płycina. W kondygnacji powyżej cokołu, w ścianie frontowej znajduje się zwieńczona łukiem nisza zamykana przeszkloną ramą okienną, w pozostałych ścianach na tej wysokości płyciny w kształcie łacińskiego krzyża. Na szczycie dachu metalowy krzyż.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
MiejsceNowe Włóki; kapliczka znajduje się po północnej stronie drogi, pomiędzy miejscowościami Nowe Włóki i Tuławki, na północny-wschód od drogi dojazdowej do gospodarstwa Nowe Włóki 24
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.