Kapliczka w Tuławkach przy gospodarstwie nr 26

 

STATYSTYKI
  • 3758 Wejścia

 

Opis

Bardzo często trudno jest badaczom odtworzyć historię poszczególnych kapliczek, w związku z bardzo małą ilością zachowanych o nich informacji w jakichkolwiek materiałach źródłowych. W związku z ogromną wymianą ludności na terenach Warmii po drugiej wojnie światowej najczęściej nie mogą oni również bazować na relacjach ustnych lokalnych mieszkańców.

Prezentowana kapliczka znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa dość znacznie oddalonego od centrum miejscowości Tuławki, co sugeruje, że była to fundacja zamożnego właściciela gospodarstwa przy którym się znajduje. Wzniesiona z czerwonej cegły licowej na planie kwadratu, trzykondygnacyjna kapliczka, przykryta jest dwuspadowym dachem. W partii cokołu z czterech stron kwadratowe płyciny. W części środkowej, w ścianie frontowej zamykana przeszkloną ramą okienną nisza zwieńczona łukiem odcinkowym. W pozostałych ścianach części środkowej blendy o tym samym co nisza kształcie. W trójkątnym szczycie płycina w kształcie krzyża łacińskiego.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
Datowaniekoniec XIX w.
MiejsceTuławki; kapliczka znajduje się po południowej stronie drogi prowadzącej z miejscowości Tuławki do miejscowości Nowe Włóki, w pobliżu gospodarstwa nr 26
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.