Kapliczka w Tuławkach

 

STATYSTYKI
  • 3633 Wejścia

 

Opis

Najczęściej forma kapliczek które tak licznie spotykamy na Warmii, jest wynikiem połączenia i adaptacji form już znanych z długą tradycją, z elementami nowymi wywodzącymi się z obowiązujących w okresie ich powstania stylami, uproszczonymi i przetworzonymi przez lokalnych twórców. Często kapliczki na przestrzeni czasu ulegają również licznym przebudowom i konserwacjom, co powoduje kolejne zmiany ich wyglądu. W związku z tym oraz nie licznymi zachowanymi materiałami źródłowymi, datacja wielu warmińskich kapliczek często przysparza ogromne problemy ich badaczom.

Kapliczka znajdująca się w centrum miejscowości Tuławki, wzniesiona na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem, prawdopodobnie została wtórnie otynkowana. Wskazywałoby na to zastosowanie neogotyckich elementów w postaci sterczyn zwieńczonych dwuspadowymi daszkami w narożnikach partii szczytowej oraz gzyms w postaci ukośnie ułożonych cegieł oddzielających partię szczytową. Inspirowane neogotykiem kapliczki z zastosowanym podobnym detalem, zazwyczaj nie były tynkowane. W szczycie kapliczki dodatkowo blenda w kształcie krzyża łacińskiego. Głęboka nisza na figurę zlokalizowana w ścianie frontowej, zakończona łukiem i zamykana przeszkloną ramą okienną.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
DatowanieLata pięćdziesiąte XIX w.
MiejsceTuławki;kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po zachodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Gradki, w pobliżu gospodarstwa nr 10
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.