Kapliczka we Frączkach przy gospodarstwie nr 31

 

STATYSTYKI
  • 4939 Wejścia

 

Opis

Wznoszone w 2 poł. XIX w. kapliczki oprócz przenikających się i wypracowanych już wcześniej tradycyjnych form, często otrzymują wówczas elementy charakterystyczne dla neogotyku, w którym w tym czasie często realizowano inne religijne fundacje. Budowle te stają się wówczas bardziej strzeliste, nisze na figury zamykane są ostrymi gotyckimi łukami, a bryła kapliczek wzbogacona zostaje różnymi formami sterczyn.

Prezentowana, znajdująca się we Frączkach i wpisana do rejestru zabytków kapliczka jest przykładem tego właśnie typu tych budowli. Trzykondygnacyjna smukła budowla wzniesiona na planie kwadratu jest tynkowana i przykryta dwuspadowym dachem z gzymsem podokapowym. W narożnikach znajdują się prostopadłościenne przypory zakończone namiotowymi daszkami, na których szczycie metalowe krzyże. Na szczycie dachu kapliczki, metalowa chorągiewka z prawdopodobną datą jej fundacji – "1912". W ścianie frontowej nisza o zakończonym łukiem ostrym wykroju.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
Datowanie1912 r.
MiejsceFrączki; kapliczka znajduje się przy skrzyżowaniu dróg w centrum miejscowości, po południowej stronie drogi prowadzącej do mijescowości Radosty
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.