Kapliczka we Frączkach przy gospodarstwie nr 12

 

STATYSTYKI
  • 4744 Wejścia

 

Opis

Kapliczki stanowiły nieodłączną część życia religijnego lokalnych społeczności. Przy nich odprawiano upowszechniające się od objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 1877 r. nabożeństwa majowe, odmawiano modlitwę różańcową w październiku czy odśpiewywano litanie loretańskie. Pięknie ustrojone kapliczki, zarówno w obrębie kościelnych dziedzińców jak i te rozsiane po miejscowości, często pełniły również funkcję ołtarzy w czasie procesji Bożego Ciała.


Wpisana do rejestru zabytków, prezentowana kapliczka we Frączkach, nadal podczas czerwcowych procesji pełni funkcję ołtarza, a specjalnie na czas Bożego Ciała w jej przeszklonej niszy umieszczana jest rzeźba przedstawiająca Pietę, będącą najprawdopodobniej gipsową kopią oryginału. Sama kapliczka, której obecnie ceglane elewacje pokryte zostały farbą, pierwotnie była tynkowana. Wzniesiona jest na planie kwadratu i zwieńczona dwuspadowym dachem, pod którym wydatny gzyms podokapowy. W ścianie frontowej głęboka zwieńczona łukiem nisza, zamykana przeszklonymi drzwiczkami. Łuk niszy powtórzony przez faliście wygięty gzyms, nad którym mniejsza kwadratowa w wykroju wnęka.


Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012
T.Seweryn, "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", Warszawa 1958

 

Specyfikacja

Data archiwizacji29 maja 2014 (29.05.2014)
Datowanie4 ćw. XIX w.
MiejsceFrączki; kapliczka znajduje się w północnej części miejscowości, przy gospodarstwie nr 12
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.