Kapliczka Św. Tadeusza Judy w Zaściankach

 

STATYSTYKI
  • 3916 Wejścia

 

Opis

Kapliczki na Warmii, ale nie tylko, wznoszono jako miejsca koncentracji życia religijnego okolicznych mieszkańców, stanowiły sposób na obronę przed nieczystymi mocami, były demonstracją wiary lub wsparciem na trasach szlaków pielgrzymek. Bardzo często kapliczki stanowiły również formę dziękczynienia lub pobożnej prośby skierowanej do konkretnego świętego. Świętym do którego często zwracali się wierni był patron spraw trudnych i beznadziejnych - św. Juda Tadeusz, w ikonografii przedstawiany jako mężczyzna z pałką, włócznią, toporem lub maczugą w ręku, które były symbolami jego męczeńskiej śmierci.

Kapliczka w Zaściankach wzniesiona została na planie kwadratu na niskim kamiennym cokole. Ceglana prosta bryła zwieńczona jest dwuspadowym dachem, na którego szczycie umieszczono krzyż z monogramem IHS. Trójkątny szczyt oddzielony został rodzajem gzymsu utworzonego z cegły ustawionej w rolkę. W ścianie frontowej umieszczono głęboką nisze na figurę świętego, zamkniętą dekoracyjną metalową kratą. W pozostałych ścianach znajdują się płytsze nisze powtarzające kształt niszy ze ściany frontowej. W niszy ściany tylnej umieszczona czarna granitowa płyta z podobizną świętego.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji5 czerwca 2014 (05.06.2014)
MiejsceZaścianki
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.