Kapliczka między Osetnikiem a Chwalęcinem

 

STATYSTYKI
  • 3424 Wejścia

 

Opis

Kapliczki są nieodłącznym i bardzo charakterystycznym dla krajobrazu Warmii elementem, stanowiąc część kulturowego dziedzictwa regionu. Często po mimo upływu lat szczęśliwie nie utraciły również swojej funkcji religijnej, a miejscowi mieszkańcy dbają o ich wygląd i stan zachowania, jak tylko potrafią. Należy jednak pamiętać, że są to obiekty zabytkowe, które wymagają specjalnej opieki i specjalistycznych zabiegów konserwacji i restauracji.

Forma prezentowanej kapliczki nawiązuje do powszechnego typu tych budowli o zwartej bryle z trójkątnym szczytem i dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej na osi kapliczki umieszczono jedna nad drugą dwie nisze, zamknięte od góry łukiem. Mniejsza z nich, znajdująca się wyżej, przerywa gzyms podkreślający trójkątny szczyt. Kapliczka została wtórnie otynkowana i pomalowana, a w większą z nisz wstawiono ramę okienną.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji5 czerwca 2014 (05.06.2014)
Datowanie2 poł. XIX w.
MiejsceOsetnik; kapliczka znajduje się na wschód od miejscowości, po północnej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Chwalęcin
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.