Kapliczka w Bażynach

 

STATYSTYKI
  • 3708 Wejścia

 

Opis

Łosiery, jak nazywano w gwarze warmińskiej "pielgrzymki" mają bardzo długą tradycję na terenach Warmii, bo sięgającą już XIV w. Celem pobożnej wędrówki pielgrzymów z terenów Warmii, ale i całej Polski, a nawet spoza jej granic, były głównie sanktuaria w Chwalęcinie, Krośnie, Głotowie, Stoczku Klasztornym, Świętej Lipce oraz od objawień maryjnych w 1877 r. również w Gietrzwałdzie. Na  trasie szlaków prowadzących do tych ośrodków religijnych licznie wznoszono kapliczki. W miejscowości Bażyny, sześć kapliczek regularnie rozmieszczonych w samej miejscowości, najprawdopodobniej można łączyć właśnie z tradycją wyruszania uroczystej procesji do leżącego w pobliżu sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie.

Prezentowana kapliczka z czerwonej cegły licowej, z trójkątnym szczytem i dwuspadowym dachem, w narożach flankowana jest przez cztery sterczyny. W ścianie frontowej głęboka i wysoka nisza zamknięta u góry łukiem, powyżej niej płytka prostokątna płycina. Dach zwieńczony metalowym krzyżem, o dekoracyjnie zakończonych ramionach.

Literatura:
J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji5 czerwca 2014 (05.06.2014)
DatowanieXIX/XX w.
MiejsceBażyny; kapliczka znajduje się na północny zachód od miejscowości, przy polnej drodze prowadzącej na kolonię oraz dalej do miejscowości Chwalęcin, na wysokości gospodarstwa nr 90
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.