Kapliczka w Osetniku

 

STATYSTYKI
  • 3561 Wejścia

 

Opis

Warmia jest regionem, w którym przydrożne kapliczki zachowały się w niespotykanej w innych częściach Polski ilości. Ich ogromna liczba, właśnie tutaj, nie jest przypadkowa. Katoliccy mieszkańcy Warmii fundując kolejne kapliczki często chcieli zamanifestować w ten sposób swoją wiarę, pewien wyraz polskości wśród protestanckich zaborców.

Prezentowana kapliczka formą nawiązuje do popularnego i znanego już od XVIII w. typu tych budowli. Prosta bryła, wzniesiona na planie kwadratu, przykryta dwuspadowym dachem wykonana została z charakterystycznej dla krajobrazu Warmii czerwonej cegły licowej. W ścianie frontowej, jedna nad drugą, znajdują się dwie prostokątne nisze zakończone łukiem ostrym.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 czerwca 2014 (11.06.2014)
Datowanie2 poł. XIX w.
MiejsceOsetnik; kapliczka znajduje się na południowy wschód od miejscowości, przy drodze prowadzącej na kolonię, w miejscu,w którym łączy się ona z drogą dojazdową do gospodarstwa nr 37
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.