Maselnica (maślnica) obrotowa lub "koziołkowa"

 

STATYSTYKI
  • 4255 Wejścia

 

Opis

Na podmokłych terenach Żuław,obok uprawy roli, podstawę działalności rolniczej stanowiła hodowla bydła. Pozyskiwane w jej wyniku mleko, przetwarzane było przez żuławskich gospodarzy min. na masło. Do jego wytwarzania używane były maselnice zwane również "maślnicami", stanowiące jeden z podstawowych sprzętów każdego żuławskiego domu.

Maselnica obrotowa składa się z obrotowej beczki pionowo ułożyskowanej na specjalnej podstawie. Oś mechaniczna przechodzi przez ściany boczne beczki, dzięki czemu poruszając znajdującą się przy niej korbą, obracano beczką i tym samym ubijano wlewaną do niej śmietanę. Korek u podstawy służył do wylewania, oddzielonej od powstałego masła, maślanki.

Wprowadzone do użytku w latach 80. XIX w., maselnice obrotowe charakteryzują się większą pojemnością od tradycyjnych maselnic z ubijakiem i stanowią w stosunku do nich znaczny postęp w maselnictwie. Posiadali je zazwyczaj zamożniejsi gospodarze, większych gospodarstw z większą ilością bydła. Tradycyjna maselnica z ubijakiem nadal wykorzystywana była w mniejszych gospodarstwach.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji22 stycznia 2015 (22.01.2015)
Datowanieprzed 1939
MiejsceŻuławski Park Historyczny, Nowy Dwór Gdański
KategoriaZbiory muzealne
WłaścicielMuzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.