Prasa serowarska

 

STATYSTYKI
  • 4743 Wejścia

 

Opis

Na podmokłych terenach Żuław,obok uprawy roli, podstawę działalności rolniczej stanowiła hodowla bydła. Pozyskiwane w jej wyniku mleko, przetwarzane było przez żuławskich gospodarzy min. na masło i sery. Szeroki lokalny rynek skupu mleka, w poł. XIX w. sprzyjał powstawaniu coraz większej ilości tzw. spółdzielni mleczarskich, specjalizujących się w produkcji masła lub serów. Tradycyjne sprzęty używane do produkcji serów na własny domowy użytek, unowocześniano przystosowując je do masowej przemysłowej produkcji. Jednym z nich była prasa serowarska.

Podczas "prasowania serów" nadawany jest im pożądany kształt, a przede wszystkim usuwany jest z nich nadmiar serwatki. Ciśnienie wywierane przez prasę serowarską na ser musiało być stałe i regulowane, ponieważ należało je zmieniać zależnie od gatunku produkowanego sera jak i etapu prasowania. Znajdująca się w zbiorach muzeum prasa serowarska wykonana jest z żeliwa, a misa, w której umieszczano przetwarzany ser, z mosiądzu.Więcej o sposobie działania tej konkretnej prasy serowarskiej jak i o produkcji sera opowiada Pan Krzysztof Jaworski w materiale filmowym.

Literatura:
J. Licznerski, "Serowarstwo", Rzeszów 1920

 

Specyfikacja

Data archiwizacji22 stycznia 2015 (22.01.2015)
MiejsceŻuławski Park Historyczny, Nowy Dwór Gdański
KategoriaZbiory muzealne
WłaścicielMuzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.