Stela mennonicka

 

STATYSTYKI
  • 5781 Wejścia

 

Opis

Tereny Żuław przed wojną stanowiły bardzo różnorodny kulturowo region. Ważnym elementem tej kulturowej mozaiki byli mennonici. Ta mniejszość wyznaniowa, która przybyła na tereny Żuław w XVI w., początkowo nie mogła wznosić swoich świątyń, ani posiadać własnych cmentarzy. Dlatego też swoich zmarłych chowali oni na cmentarzach katolickich, w specjalnie wydzielonych osobnych kwaterach. Od XVIII w., mennonici zaczęli wznosić własne cmentarze, zwykle w znacznym oddaleniu od wsi, co prawdopodobnie w znacznym stopniu uchroniło je przed zniszczeniem po drugiej wojnie światowej przez pozbawionych szacunku do swoich poprzedników napływowych mieszkańców. Nagrobki cmentarzy mennonickich przyjmują różne kształty, ale pośród cippusów, rzeźb w kształcie ściętego drzewa (tzw. drzewa życia) oraz krzyży, najcharakterystyczniejsze i najczęściej występujące są stele – czyli ustawiane pionowo płyty nagrobne, przeważnie wykonywane z kamienia, z dekorowanym zwieńczeniem oraz z inskrypcją z informacjami o zmarłym.

Odnaleziona w 1997 roku w Cyganku, na tzw. "Cmentarzu 11 wsi", stela obecnie eksponowana w Żuławskim Parku Historycznym, jest ostatnim już przykładem tego typu nagrobka wykonanego z drewna. Stela pochodzi z 1876 roku, wykonana jest z drewna modrzewiowego. Tego typu nagrobki często były malowane na szaro lub biało, aby imitować kamień. Wykorzystanie tańszego materiału wynika najprawdopodobniej z niezamożności rodziny zmarłego.

Stela pierwotnie oznaczała grób Sary Mecklemburger, ur. 19 września 1800 roku w Petershagen (Cyganek), zm. 18 stycznia 1876 roku.


mgr Łukasz Kępski
Żuławski Park Historyczny

 

Specyfikacja

Data archiwizacji22 stycznia 2015 (22.01.2015)
Datowaniepo 18.01.1876
MiejsceŻuławski Park Historyczny, Nowy Dwór Gdański
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
WłaścicielMuzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.